Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
40530 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 a
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 40530 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Mark Johnson

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Reconstructing 800 years of summer temperatures in Scotland from tree rings
Milos Rydval, Neil Loader, Björn Gunnarson, Daniel Druckenbrod, Hans Linderholm et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Last millennium Northern Hemisphere summer temperatures from tree rings: Part II, spatially resolved reconstructions
Kevin Anchukaitis, Rob Wilson, Keith Briffa, Ulf Büntgen, Edward Cook et al.
Quaternary Science Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Drought variation of western Chinese Loess Plateau since 1568 and its linkages with droughts in western North America
Keyan Fang, Zhengtang Guo, Deliang Chen, Hans Linderholm, Jinbao Li et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recent changes in the moisture source of precipitation over the Tibetan Plateau
Chi Zhang, Qiuhong Tang, Deliang Chen
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial and temporal agreement in climate model simulations of the Interdecadal Pacific Oscillation
B. J. Henley, G. Meehl, S. B. Power, Chris K. Folland, A. D. King et al.
Environmental Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The F, Cl, Br and I Contents of Reference Glasses BHVO-2G, BIR-1G, BCR-2G, GSD-1G, GSE-1G, NIST SRM 610 and NIST SRM 612
Michael A. W. Marks, Mark A. Kendrick, Nelson Eby, Thomas Zack, Thomas Wenzel
Geostandards and Geoanalytical Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In situ Rb-Sr and K-Ca dating by LA-ICP-MS/MS: an evaluation of N2O and SF6 as reaction gases
Johan Hogmalm, Thomas Zack, Andreas KO Karlsson, Axel S.L. Sjöqvist, Dieter Garbe-Schönberg
Journal of Analytical Atomic Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Facilitating tree-ring dating of historic conifer timbers using Blue Intensity
R. Wilson, D. Wilson, M. Rydval, A. Crone, U. Buntgen et al.
Journal of Archaeological Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biomass responses in a temperate European grassland through 17 years of elevated CO2
Louise C. Andresen, Naiming Yuan, Ruben Seibert, Gerald Moser, Claudia Kammann et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 64

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@gu.se
Andersson, Kristina Ekonom 031-786 2814 kristina.andersson@sahlgrenska.gu.se
Andjelic, Andreas Studievägledare 031-786 2819 andreas.andjelic@gu.se
Andresen, Louise C. Forskare 031-786 2868 louise.andresen@gu.se
Atanesyan, Satenik Studieadministratör satenik.atanesyan@gvc.gu.se
Azorin-Molina, Cesar Eu-postdoc (marie curiestip) cesar.azorin-molina@gu.se
Barthel, Roland Professor 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor, biträdande 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Eu-forskare (marie curiestip) mats.bjorkman@gu.se
Björsne, Anna-Karin Doktorand 031-786 2865 anna-karin.bjorsne@bioenv.gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor, Forskare 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieass josefina.carlberg@gu.se
Casselgren, Johan Forskare johan.casselgren@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Cornell, David Forskare 031-786 2805 cornell@gvc.gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 1951 adriana.forssen@gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
He, Hongxing Postdoktor hongxing.he@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Hormes, Anne Universitetslektor 031-786 3682 anne.hormes@gvc.gu.se
Hu, Yumei Doktorand/​projektassistent 031-786 4470 yumei.hu@gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor, Prefekt 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Johnston, Marston Postdoktor marston.johnston@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.Schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Krave, Niklas Forskningsbiträde niklas.krave@gu.se
Liljeblad, Bengt Forskningsingenjör 1:e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lin, Changgui Postdoktor changgui.lin@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor, Proprefekt 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Lindström, Anna Ekonomiadministratör 031-786 3777 anna.lindstrom@gvc.gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nemethy, Sandor Universitetslektor 031-786 2872 sandor@gvc.gu.se
Nilsson, Conny Ekonom conny.nilsson@gu.se
Olofson, Frans Forskare 031-786 5075 frans.olofson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor, avdelningsföreståndare 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Institutionsadministratör, Geolgi och Marin geologi 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Rayner, David Forskare 031-786 4849 david.rayner@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Schachinger, Aila Forskningsass 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Schleusner, Philipp Doktorand 031-786 2868 philipp.schleusner@gu.se

Visar 1 - 50 av 64

Visar 1941 - 1950 av 1955

1992

Local climate and urban structure
Ingegärd Eliasson
CUTEST´92 Conference on Urban Thermal Environment, Tohwa University, Fukuoka, Japan, 7-10 September, Paper i proceeding 1992
Paper i proceeding

Infrared thermography and urban temperature patterns.
Ingegärd Eliasson
International journal of remote sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1992
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Westward accreation of the Baltic Shield
Sven Åke Larson
GFF 114, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1992
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Midproterozoic intracontinental extention - evidence from an E-W trending, composite dyke swarm, south central Sweden.
Lena Lundqvist, Sven Åke Larson, J Connelly, Tim Brewer
Abstracts, IGCP 257; Precambrian dyke swarms. Petrozavodsk, Russia. Sept. 7-17, 1992., Paper i proceeding 1992
Paper i proceeding

A chronological subdivision of the Transscandinavian Igneous Belt - Three magmatic episodes?
Sven Åke Larson, Johan Berglund
Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1992
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Features of the Protogine Zone, south central Sweden
Johan Berglund, Sven Åke Larson
Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar , Artikel i vetenskaplig tidskrift 1992
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1991

The Protogine Zone, southwest Sweden: a new model - an old issue.
Sven Åke Larson, Johan Berglund, Jimmy Stigh, Eva-Lena Tullborg
Geological Association of Canada Special Paper , Artikel i vetenskaplig tidskrift 1991
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1990

Urban heat island circulation in göteborg, Sweden
Ingegärd Eliasson, Björn Holmer
Theor. appl. Climatol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 1990
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urban Geometry, surface temperature and air temperature
Ingegärd Eliasson
Energy and Buildings, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1990
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1989

Visar 1941 - 1950 av 1955

Sidansvarig: Robert Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-09-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?