Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
40530 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 a
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 40530 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Mark Johnson

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Deformation in the Northern Volcanic Zone of Iceland 2008-2014: An interplay of tectonic, magmatic, and glacial isostatic deformation
V. Drouin, F. Sigmundsson, B. G. Ofeigsson, S. Hreinsdottir, Erik Sturkell et al.
Journal of Geophysical Research-Solid Earth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Late Holocene glacier activity at inner Hornsund and Scottbreen, southern Svalbard
W. Philipps, J. P. Briner, L. Gislefoss, H. Linge, T. Koffman et al.
Journal of Quaternary Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards discriminating between zones with different thermal behaviour in cities
Zina Mitraka, Christian Feigenwinter, Nektarios Chrysoulakis, Eberhard Parlow, Sue Grimmond et al.
Proceeding 2017
Proceeding

Spatial distribution of sensible and latent heat flux in the URBANFLUXES case study city Basel (Switzerland)
Christian Feigenwinter, Eberhard Parlow, Roland Vogt, Michael Schmutz, Nektarios Chrysoulakis et al.
2017 Joint Urban Remote Sensing Event (JURSE), Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

EO-based products in support of urban heat fluxes estimation
M Marconcini, W Heldens, F Del Frate, D Latini, Z Mitraka et al.
2017 Joint Urban Remote Sensing Event (JURSE), Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Noble gases recycled into the mantle through cold subduction zones
Andrew Smye, Colin Jackson, Matthias Konrad-Schmolke, Marc Hesse, Steve Parman et al.
Earth and Planetary Science Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Present and projected future mean radiant temperature for three European cities
Sofia Thorsson, D.P. Rayner, Fredrik Lindberg, Ana Monteiro, Lutz Katzschner et al.
International Journal of Biometeorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of Urban Local-Scale Aerodynamic Parameters: Implications for the Vertical Profile of Wind Speed and for Source Areas
Christoph W. Kent, Sue Grimmond, Janet Barlow, David Gatey, Simone Kotthaus et al.
Boundary-Layer Meteorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 66

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@gu.se
Andersson, Kristina Ekonom 031-786 3781 kristina.andersson@sahlgrenska.gu.se
Andjelic, Andreas Studievägledare 031-786 2819 andreas.andjelic@gu.se
Andjelic, Andreas Studievägledare, Studierektor 031-786 2819 andreas.andjelic@gu.se
Andresen, Louise C. Forskare 031-786 2868 louise.andresen@gu.se
Atanesyan, Satenik Studieadministratör satenik.atanesyan@gvc.gu.se
Azorin-Molina, Cesar Eu-postdoc (marie curiestip) cesar.azorin-molina@gu.se
Barthel, Roland Professor 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor, biträdande 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Eu-forskare (marie curiestip) mats.bjorkman@gu.se
Björsne, Anna-Karin Doktorand 031-786 2865 anna-karin.bjorsne@bioenv.gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieass josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Cornell, David Forskare 031-786 2805 cornell@gvc.gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 1951 adriana.forssen@gu.se
Fuentes, Mauricio Doktorand/​projektassistent mauricio.fuentes@gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
He, Hongxing Postdoktor hongxing.he@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Hu, Yumei Doktorand/​projektassistent 031-786 4470 yumei.hu@gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor, Prefekt 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Johnston, Marston Postdoktor marston.johnston@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.Schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Krave, Niklas Forskningsbiträde niklas.krave@gu.se
Liljeblad, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lin, Changgui Postdoktor changgui.lin@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor, Proprefekt 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Lindström, Anna Ekonomiadministratör 031-786 3777 anna.lindstrom@gvc.gu.se
Lorimer-Olsson, Haldor Forskningsbiträde haldor.lorimer-olsson@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nemethy, Sandor Universitetslektor 031-786 2872 sandor@gvc.gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Olofson, Frans Forskare 031-786 5075 frans.olofson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Institutionsadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Rayner, David Forskare 031-786 4849 david.rayner@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Schachinger, Aila Forskningsass 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se

Visar 1 - 50 av 66

Visar 21 - 30 av 1975

2017

Last millennium Northern Hemisphere summer temperatures from tree rings: Part II, spatially resolved reconstructions
Kevin Anchukaitis, Rob Wilson, Keith Briffa, Ulf Büntgen, Edward Cook et al.
Quaternary Science Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reconstructing 800 years of summer temperatures in Scotland from tree rings
Milos Rydval, Neil Loader, Björn Gunnarson, Daniel Druckenbrod, Hans Linderholm et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soil warming and fertilization altered rates of nitrogen transformation processes and selected for adapted ammonia-oxidizing archaea in sub-arctic grassland soil
A. Daebeler, P. L. E. Bodelier, M. M. Hefting, Tobias Rütting, Z. J. Jia et al.
Soil Biology & Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recent changes in the moisture source of precipitation over the Tibetan Plateau
Chi Zhang, Qiuhong Tang, Deliang Chen
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial and temporal agreement in climate model simulations of the Interdecadal Pacific Oscillation
B. J. Henley, G. Meehl, S. B. Power, Chris K. Folland, A. D. King et al.
Environmental Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The F, Cl, Br and I Contents of Reference Glasses BHVO-2G, BIR-1G, BCR-2G, GSD-1G, GSE-1G, NIST SRM 610 and NIST SRM 612
Michael A. W. Marks, Mark A. Kendrick, Nelson Eby, Thomas Zack, Thomas Wenzel
Geostandards and Geoanalytical Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In situ Rb-Sr and K-Ca dating by LA-ICP-MS/MS: an evaluation of N2O and SF6 as reaction gases
Johan Hogmalm, Thomas Zack, Andreas KO Karlsson, Axel S.L. Sjöqvist, Dieter Garbe-Schönberg
Journal of Analytical Atomic Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Facilitating tree-ring dating of historic conifer timbers using Blue Intensity
R. Wilson, D. Wilson, M. Rydval, A. Crone, U. Buntgen et al.
Journal of Archaeological Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biomass responses in a temperate European grassland through 17 years of elevated CO2
Louise C. Andresen, Naiming Yuan, Ruben Seibert, Gerald Moser, Claudia Kammann et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 1975

Sidansvarig: Robert Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-09-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?