Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Global diversity and geography of planktonic marine fungi
Brandon Hassett, Tobias Vonnahme, Xuefeng Peng, Gareth Jones, Céline Heuzé
Botanica Marina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Groundwater Depletion Estimated from GRACE: A Challenge of Sustainable Development in an Arid Region of Central Asia
Z. Y. Hu, Q. M. Zhou, X. Chen, Deliang Chen, J. F. Li et al.
Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessment of Five Monazite Reference Materials for U-Th/Pb Dating Using Laser-Ablation ICP-MS
M. Richter, Y. Nebel-Jacobsen, O. Nebel, Thomas Zack, R. Mertz-Kraus et al.
Geosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth decline of Pinus Massoniana in response to warming induced drought and increasing intrinsic water use efficiency in humid subtropical China
Y. J. Li, Z. P. Dong, Deliang Chen, S. Y. Zhao, F. F. Zhou et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental evidence of the long-term effects of reindeer on Arctic vegetation greenness and species richness at a larger landscape scale
Maja K. Sundqvist, Jon Moen, Robert G. Björk, Tage Vowles, Minna Maarit Kytöviita et al.
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Weakened growth of cropland-N2O emissions in China associated with nationwide policy interventions
Z. Y. Shang, F. Zhou, P. Smith, E. Saikawa, P. Ciais et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Index‐based characterization and quantification of groundwater dynamics
Benedikt Heudorfer, Ezra Haaf, Kerstin Stahl, Roland Barthel
Water Resources Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Bergström, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.bergstrom@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 81 - 90 av 2260

2019

Climate resilience and its implications for China
Deliang Chen, D. Qing, C. Xiao, B. Su
Advances in Climate Change Research , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grid‐mapping the northern plains of Mars: using morphotype and distribution of ice‐related landforms to understand multiple ice‐rich deposits in Utopia Planitia.
Antoine Séjourné, Francois Costard, Zuzanna M. Swirad, Anna Losiak, Sylvain Bouley et al.
Journal of Geophysical Research - Planets, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the relationship between the risk of hoar frost on roads and a changing climate in Sweden
Tinghai Ou, Yumei Hu, Torbjörn Gustavsson, Jörgen Bogren
International Journal of Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An interdecadal climate dipole between Northeast Asia and Antarctica over the past five centuries
Keyan Fang, Deliang Chen, Zhengtang Guo, Yan Zhao, David Frank et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interdecadal modulation of the Atlantic Multi-decadal Oscillation (AMO) on southwest China’s temperature over the past 250 years
Keyan Fang, Zhengtang Guo, Deliang Chen, Lei Wang, Zhipeng Dong et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Erosion rates in Fennoscandia during the past million years
J. D. Jansen, M. F. Knudsen, J. L. Andersen, Jakob Heyman, D. L. Egholm
Quaternary Science Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implications of evergreen shrub expansion in the Arctic
Tage Vowles, Robert G. Björk
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A new perspective on solar dimming over the Tibetan Plateau
Changgui Lin, Huanping Wu, Tinghai Ou, Deliang Chen
International Journal of Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Climate-driven variation in mosquito density predicts the spatiotemporal dynamics of dengue
R. Y. Li, L. Xu, O. N. Bjornstad, K. K. Liu, T. Song et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2260

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?