Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5c, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Why the Platåbergen district, SW Sweden is an aspiring UNESCO Global Geopark
Anna Bergengren, Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg
NGF Abstracts and Proceedings no.1., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Conditional attribution of the 2018 summer extreme heat over Northeast China: Roles of urbanization, global warming, and warming-induced circulation changes
Chunlüe Zhou, Deliang Chen, Kaicun Wang, Aiguo Dai, Dan Qi
Bulletin of the American Meteorological Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What Caused the Decline of Water Level of Yamzho Yumco During 1975–2012 in the Southern Tibetan Plateau?
Yan Fang Sang, Deliang Chen, Tongliang Gong
Journal of Geophysical Research: Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Similarities and Differences in the Mechanisms Causing the European Summer Heatwaves in 2003, 2010, and 2018
Xuebang Liu, Bin He, Lanlan Guo, Ling Huang, Deliang Chen
Earth's Future, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CMIP5 Climate Models Overestimate Cooling by Volcanic Aerosols
P. Chylek, Chris K. Folland, J. D. Klett, M. K. Dubey
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Full Access Variability of Daily Maximum Wind Speed across China, 1975–2016: An Examination of Likely Causes
Gangfeng Zhang, Cesar Azorin-Molina, Deliang Chen, J. A. Guijarro, F. Kong et al.
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A climatology of surface–air temperature difference over the Tibetan Plateau: Results from multi-source reanalyses
Xuejia Wang, Deliang Chen, Guojin Pang, Tinghai Ou, Meixue Yang et al.
International Journal of Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 81 av 81

Namn Titel Telefon E-post
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se
Peternell, Mark Universitetslektor 031-786 4553 mark.peternell@gu.se
Rasmusson, Lina Maria Forskarassistent 031-786 2865 lina.rasmusson@gu.se
Rayner, David Forskare 031-786 4849 david.rayner@gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Seftigen, Kristina Universitetslektor, biträdande kristina.seftigen@gvc.gu.se
Shannon, April Shannon Doktorand april.shannon@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Stevens, Rodney Forskare stevens@gvc.gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Sundqvist, Maja Gästforskare maja.sundqvist@gu.se
Surendran, Pramod Doktorand 031-786 6210 pramod.surendran@gu.se
Thorsson, Sofia Professor 031-786 4733 sofiat@gvc.gu.se
Wahlström Idegård, Annika Ekonom 031-786 5305 annika.wahlstrom-idegard@gu.se
Wallenberg, Nils Doktorand 031-786 5075 nils.wallenberg@gvc.gu.se
Wallman, Magdalena Doktorand 031-786 3572 magdalena.wallman@gu.se
Walther, Alexander Forskningsingenjör 1.e 031-786 2867 alex@gvc.gu.se
Weslien, Per Forskningsingenjör 1.e 031-786 2878 per.weslien@gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se
Zack, Thomas Universitetslektor 031-786 2801 thomas.zack@gu.se
Zhang, Peng Forskare 031-786 2805 peng.zhang@gu.se

Visar 51 - 81 av 81

Visar 1 - 10 av 2380

2020

Why the Platåbergen district, SW Sweden is an aspiring UNESCO Global Geopark
Anna Bergengren, Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg
NGF Abstracts and Proceedings no.1., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Conditional attribution of the 2018 summer extreme heat over Northeast China: Roles of urbanization, global warming, and warming-induced circulation changes
Chunlüe Zhou, Deliang Chen, Kaicun Wang, Aiguo Dai, Dan Qi
Bulletin of the American Meteorological Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What Caused the Decline of Water Level of Yamzho Yumco During 1975–2012 in the Southern Tibetan Plateau?
Yan Fang Sang, Deliang Chen, Tongliang Gong
Journal of Geophysical Research: Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Similarities and Differences in the Mechanisms Causing the European Summer Heatwaves in 2003, 2010, and 2018
Xuebang Liu, Bin He, Lanlan Guo, Ling Huang, Deliang Chen
Earth's Future, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CMIP5 Climate Models Overestimate Cooling by Volcanic Aerosols
P. Chylek, Chris K. Folland, J. D. Klett, M. K. Dubey
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Full Access Variability of Daily Maximum Wind Speed across China, 1975–2016: An Examination of Likely Causes
Gangfeng Zhang, Cesar Azorin-Molina, Deliang Chen, J. A. Guijarro, F. Kong et al.
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A climatology of surface–air temperature difference over the Tibetan Plateau: Results from multi-source reanalyses
Xuejia Wang, Deliang Chen, Guojin Pang, Tinghai Ou, Meixue Yang et al.
International Journal of Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2380

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&pageNumber=2&selectedTab=2
Utskriftsdatum: 2020-06-04