Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Pen portraits of Presidents - Sir Basil John Mason, CB, DSc, FRS
Chris K. Folland, J. F. B. Mitchell
Weather, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soil nitrogen cycle unresponsive to decadal long climate change in a Tasmanian grassland
Tobias Rütting, M. J. Hovenden
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why the Platåbergen district, SW Sweden is an aspiring UNESCO Global Geopark
Anna Bergengren, Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg
NGF Abstracts and Proceedings no.1., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

CH4 uptake along a successional gradient in temperate alpine soils
Cole Brachmann, G Hernandez-Ramirez, D Hik
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergent consensuses on Arctic amplification influence on midlatitude severe winter weather
J. Cohen, X. Zhang, J. Francis, T. Jung, R. Kwok et al.
Nature Climate Change, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

A hybrid method for PM2.5 source apportionment through WRF-Chem simulations and an assessment of emission-reduction measures in western China
Junhua Yang, Shichang Kang, Zhenming Ji, Xintong Chen, Sixiao Yang et al.
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synergy of orographic drag parameterization and high resolution greatly reduces biases of WRF-simulated precipitation in central Himalaya
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Deliang Chen, Hui Lu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergent sensitivity of surface water and energy variables to precipitation product uncertainty in the Tibetan Plateau
Wei Qi, Junguo Liu, Jun Xia, Deliang Chen
Journal of Hydrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modeling Arctic Boundary Layer Cloud Streets at Grey-zone Resolutions
Hui-Wen Lai, F. Zhang, E. E. Clothiaux, D. R. Stauffer, B. J. Gaudet et al.
Advances in Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 78

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gomes de Lemos, Adriano Postdoktor adriano.lemos@gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Lundberg, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.lundberg@gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se

Visar 1 - 50 av 78

Visar 11 - 20 av 2330

2020

Assessing non-linearity in European temperature-sensitive tree-ring data
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Peter Thejll, Jesper Björklund, Björn E. Gunnarson, Alma Piermattei et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Chemical weathering in a moraine at the ice sheet margin at Kangerlussuaq, western Greenland
L. F. Auqué, I. Puigdomenech, E. L. Tullborg, M. J. Gimeno, K. Grodzinsky et al.
Arctic, Antarctic, and Alpine Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Forest streams are important sources for nitrous oxide emissions
J. Audet, D. Bastviken, M. Bundschuh, I. Buffam, A. Feckler et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential of Using Tree-Ring Data from Jeju Island to Reconstruct Climate in Subtropical Korea and the Western North Pacific
P Zhang, J-H Jeong, Hans W. Linderholm, J-Y Jeong, Riikka Salo et al.
Asia-Pacific Journal of Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Medical Emergencies During a Half Marathon Race - The Influence of Weather.
Eric Carlström, Mats Börjesson, Gunnar Palm, Amir Khorram-Manesh, Fredrik Lindberg et al.
International journal of sports medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Agricultural Adaptation to Global Warming in the Tibetan Plateau
Y. L. Song, C. Y. Wang, Hans W. Linderholm, J. F. Tian, Y. Shi et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lithostratigraphy of the Copperton Formation, Areachap Group.
David H. Cornell
South African Journal of Geology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age and geological context of the Barby Formation, a key volcanic unit in the Mesoproterozoic Sinclair Supergroup of southern Namibia.
Theresia Malobela, Ben Mapani, Martin Harris, David H. Cornell, Andreas Karlsson et al.
South African Journal of Geology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 2330

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fgvc.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FsortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%2526print%253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D2%2526languageId%253D100001%26recipientName%3DHenrik%2BThelin%26encodedEmail%3DaGVucmlrLnRoZWxpbkBndS5zZQ%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D2%26languageId%3D100001&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D2%26languageId%3D100001&recipientName=Henrik+Thelin&encodedEmail=aGVucmlrLnRoZWxpbkBndS5zZQ&sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=2
Utskriftsdatum: 2020-01-29