Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Global diversity and geography of planktonic marine fungi
Brandon Hassett, Tobias Vonnahme, Xuefeng Peng, Gareth Jones, Céline Heuzé
Botanica Marina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Groundwater Depletion Estimated from GRACE: A Challenge of Sustainable Development in an Arid Region of Central Asia
Z. Y. Hu, Q. M. Zhou, X. Chen, Deliang Chen, J. F. Li et al.
Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessment of Five Monazite Reference Materials for U-Th/Pb Dating Using Laser-Ablation ICP-MS
M. Richter, Y. Nebel-Jacobsen, O. Nebel, Thomas Zack, R. Mertz-Kraus et al.
Geosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth decline of Pinus Massoniana in response to warming induced drought and increasing intrinsic water use efficiency in humid subtropical China
Y. J. Li, Z. P. Dong, Deliang Chen, S. Y. Zhao, F. F. Zhou et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental evidence of the long-term effects of reindeer on Arctic vegetation greenness and species richness at a larger landscape scale
Maja K. Sundqvist, Jon Moen, Robert G. Björk, Tage Vowles, Minna Maarit Kytöviita et al.
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Weakened growth of cropland-N2O emissions in China associated with nationwide policy interventions
Z. Y. Shang, F. Zhou, P. Smith, E. Saikawa, P. Ciais et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Index‐based characterization and quantification of groundwater dynamics
Benedikt Heudorfer, Ezra Haaf, Kerstin Stahl, Roland Barthel
Water Resources Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Bergström, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.bergstrom@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 71 - 80 av 2260

2019

Impact of near-surface wind speed variability on wind erosion in the eastern agro-pastoral transitional zone of Northern China, 1982–2016
Gangfeng Zhang, Cesar Azorin-Molina, Peijun Shi, Degen Lin, Jose A. Guijarro et al.
Agricultural and Forest Meteorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comprehensive risk assessment of groundwater drawdown induced subsidence
Jonas Sundell, Ezra Haaf, Johannes Tornborg, Lars Rosén
Stochastic Environmental Research and Risk Assessment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Dry gets drier, wet gets wetter”: A case study over the arid regions of central Asia
Zengyun Hu, Xi Chen, Deliang Chen, Jianfeng Li, Shuo Wang et al.
International Journal of Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Debris flows and water tracks in northern Victoria Land, continental East Antarctica: a new terrestrial analogue site for gullies and recurrent slope lineae on Mars.
Ernst Hauber, C. Sassenroth, Jean-Pierre de Vera, N. Schmitz, Ralf Jaumann et al.
Geological Society Special Publication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Volatile emissions from thawing permafrost soils are influenced by meltwater drainage conditions
Magnus Kramshøj, Christian N. Albers, Sarah H. Svendsen, Mats P. Björkman, Frida Lindwall et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction to the special issue "Climate of the past 2000 years: regional and trans-regional syntheses"
C. S. M. Turney, H. V. McGregor, P. Francus, N. Abram, M. N. Evans et al.
Climate of the Past, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disentangling the multi-faceted growth patterns of primary Picea abies forests in the Carpathian arc
Jesper Björklund, Miloš Rydval, Jonathan S. Schurman, Kristina Seftigen, Volodymyr Trotsiuk et al.
Agricultural and Forest Meteorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DISTINGUISHING HIGH- FROM LOW-TEMPERATURE PLATINUM NUGGETS THROUGH THEIR TRACE-ELEMENT PATTERN
A. R. Cabral, Thomas Zack, S. Konig, B. Eickmann, R. Kwitko-Ribeiro et al.
Economic Geology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2260

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=8&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2019-10-24