Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

THERMAL MAPPING IN FLAT LOWLANDS AND UNDULATING UPLANDS - A COMPARISON OF RESULTS
L. Sidlauskaite, Jörgen Bogren
Baltic Journal of Road and Bridge Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Traditional plant functional groups explain variation in economic but not size-related traits across the tundra biome
H. J.D. Thomas, I. H. Myers-Smith, Anne Bjorkman, S. C. Elmendorf, D. Blok et al.
Global Ecology and Biogeography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental evidence of the long-term effects of reindeer on Arctic vegetation greenness and species richness at a larger landscape scale
Maja K. Sundqvist, Jon Moen, Robert G. Björk, Tage Vowles, Minna Maarit Kytöviita et al.
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Northern Hemisphere Land Monsoon Precipitation Increased by the Green Sahara During Middle Holocene
W. Y. Sun, B. Wang, Q. Zhang, F. S. R. Pausata, Deliang Chen et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Development and Evaluation of an Ensemble-Based Data Assimilation System for Regional Reanalysis Over the Tibetan Plateau and Surrounding Regions
J. He, F. Q. Zhang, X. C. Chen, X. H. Bao, Deliang Chen et al.
Journal of Advances in Modeling Earth Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INTRODUCTION
DS Arndt, J Blunden, RJH Dunn, DM Stanitski, N Gobron et al.
Bulletin of the American Meteorological Society, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Metal fluxes during magmatic degassing in the oceanic crust: sulfide mineralisation at ODP site 786B, Izu-Bonin forearc
C. G. C. Patten, I. K. Pitcairn, J. C. Alt, Thomas Zack, Y. Lahaye et al.
Mineralium Deposita, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 77 av 77

Namn Titel Telefon E-post
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Thorsson, Sofia Professor 031-786 4733 sofiat@gvc.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Peternell, Mark Universitetslektor 031-786 4553 mark.peternell@gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Zack, Thomas Universitetslektor 031-786 2801 thomas.zack@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Lundberg, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.lundberg@gu.se

Visar 51 - 77 av 77

Visar 11 - 20 av 2265

2019

Global diversity and geography of planktonic marine fungi
Brandon Hassett, Tobias Vonnahme, Xuefeng Peng, Gareth Jones, Céline Heuzé
Botanica Marina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Groundwater Depletion Estimated from GRACE: A Challenge of Sustainable Development in an Arid Region of Central Asia
Z. Y. Hu, Q. M. Zhou, X. Chen, Deliang Chen, J. F. Li et al.
Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessment of Five Monazite Reference Materials for U-Th/Pb Dating Using Laser-Ablation ICP-MS
M. Richter, Y. Nebel-Jacobsen, O. Nebel, Thomas Zack, R. Mertz-Kraus et al.
Geosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth decline of Pinus Massoniana in response to warming induced drought and increasing intrinsic water use efficiency in humid subtropical China
Y. J. Li, Z. P. Dong, Deliang Chen, S. Y. Zhao, F. F. Zhou et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Weakened growth of cropland-N2O emissions in China associated with nationwide policy interventions
Z. Y. Shang, F. Zhou, P. Smith, E. Saikawa, P. Ciais et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Index‐based characterization and quantification of groundwater dynamics
Benedikt Heudorfer, Ezra Haaf, Kerstin Stahl, Roland Barthel
Water Resources Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Economic valuation of hydrogeological information when managing groundwater drawdown
Jonas Sundell, Tommy Norberg, Ezra Haaf, Lars Rosén
Hydrogeology Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A “La Niña-like” state occurring in the second year after large tropical volcanic eruptions during the past 1500 years
Weiyi Sun, Jian Liu, Bin Wang, Deliang Chen, Fei Liu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 2265

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?