Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5c, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Contrasting precipitation gradient characteristics between westerlies and monsoon dominated upstream river basins in the Third Pole
He Sun, Fengge Su, Jingheng Huang, Tandong Yao, Yi Luo et al.
Kexue Tongbao/Chinese Science Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Using Blue Intensity from drought-sensitive Pinus sylvestris in Fennoscandia to improve reconstruction of past hydroclimate variability
Kristina Seftigen, Mauricio Fuentes, Fredrik Charpentier Ljungqvist, Jesper Björklund
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flood impact on Mainland Southeast Asia between 1985 and 2018 — The role of tropical cyclones
Aifang Chen, Markus Giese, Deliang Chen
Journal of Flood Risk Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SoilTemp: A global database of near-surface temperature
Jonas J. Lembrechts, Juha Aalto, Michael B. Ashcroft, Pieter De Frenne, Martin Kopecký et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Summary of a workshop on extreme weather events in a warming world organized by the Royal Swedish Academy of Sciences
Deliang Chen, H. Rodhe, K. Emanuel, S. I. Seneviratne, P. M. Zhai et al.
Tellus Series B-Chemical and Physical Meteorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glacial ripping: geomorphological evidence from Sweden for a new process of glacial erosion
A. M. Hall, M. Krabbendam, M. van Boeckel, B. W. Goodfellow, C. Hattestrand et al.
Geografiska Annaler Series a-Physical Geography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kesebolite-(Ce), CeCa2Mn(AsO4) SiO3 (3), a New REE-Bearing Arsenosilicate Mineral from the Kesebol Mine, angstrom mal, Vastra Gotaland, Sweden
D. Holtstam, L. Bindi, A. Karlsson, J. Langhof, Thomas Zack et al.
Minerals, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Model-Based Flood Hazard Mapping on the Southern Slope of Himalaya
D. Aryal, L. Wang, T. R. Adhikari, J. Zhou, X. P. Li et al.
Water, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential of Sentinel-2 for Crop Production Estimation in a Smallholder Agroforestry Landscape, Burkina Faso
Martin Karlson, Madelene Ostwald, Jules Bayala, Hugues Roméo Bazié, Abraham Sotongo Ouedraogo et al.
Frontiers in Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tree-ring delta O-18 based reconstruction of East Asia summer monsoon over the past two centuries
D. Chen, F. F. Zhou, Z. P. Dong, A. Zeng, Tinghai Ou et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 84 av 84

Namn Titel Telefon E-post
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se
Peternell, Mark Universitetslektor 031-786 4553 mark.peternell@gu.se
Rasmusson, Lina Maria Forskarassistent 031-786 2865 lina.rasmusson@gu.se
Rayner, David Forskare 031-786 4849 david.rayner@gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Reimann, Thomas Gästföreläsare thomas.reimann@gu.se
Rudner, Mario Assistent mario.rudner@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Seftigen, Kristina Universitetslektor, biträdande kristina.seftigen@gvc.gu.se
Shannon, April Shannon Doktorand april.shannon@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Stevens, Rodney Forskare stevens@gvc.gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Surendran, Pramod Doktorand 031-786 6210 pramod.surendran@gu.se
Thorsson, Sofia Professor 031-786 4733 sofiat@gvc.gu.se
Wahlström Idegård, Annika Ekonom 031-786 5305 annika.wahlstrom-idegard@gu.se
Wallenberg, Nils Doktorand 031-786 5075 nils.wallenberg@gvc.gu.se
Wallman, Magdalena Doktorand magdalena.wallman@gu.se
Walther, Alexander Forskningsingenjör 1.e 031-786 2867 alex@gvc.gu.se
Weslien, Per Forskningsingenjör 1.e 031-786 2878 per.weslien@gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se
Zack, Thomas Universitetslektor 031-786 2801 thomas.zack@gu.se
Zhang, Peng Forskare 031-786 2805 peng.zhang@gu.se

Visar 51 - 84 av 84

Visar 41 - 50 av 2397

2020

Adding complexity to the garnet supergroup: monteneveite, Ca3Sb5+2(Fe3+2Fe2+)O12, a new mineral from the Monteneve mine, Bolzano Province, Italy
A. Karlsson, D. Holtstam, L. Bindi, P. Bonazzi, Matthias Konrad-Schmolke
European Journal of Mineralogy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Impact of Synoptic Weather Types on Ground-Level Ozone Concentrations in Guangzhou, China
Wenhui Liao, Luolin Wu, Shengzhen Zhou, Xuemei Wang, Deliang Chen
Asia-Pacific Journal of Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Small-scale lobate hillslope features on Mars: A comparative 3D morphological study with terrestrial solifluction lobes and zebra stripe lobes
R. Gastineau, S. J. Conway, Andreas Johnsson, J. Eichel, N. Mangold et al.
Icarus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discharge Estimates for Ungauged Rivers Flowing over Complex High-Mountainous Regions based Solely on Remote Sensing-Derived Datasets
M. Kebede, L. Wang, K. Yang, Deliang Chen, X. Li et al.
Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Climate variability or anthropogenic emissions: which caused Beijing Haze?
Lin Pei, Zhongwei Yan, Deliang Chen, Shiguang Miao
Environmental Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CH4 uptake along a successional gradient in temperate alpine soils
Cole Brachmann, G Hernandez-Ramirez, D Hik
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Dynamical-Statistical-Analog Ensemble Forecast Model: Theory and an Application to Heavy Rainfall Forecasts of Landfalling Tropical Cyclones
F. Ren, C. Ding, D.-L. Zhang, Deliang Chen, H. Ren et al.
Monthly Weather Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A hybrid method for PM2.5 source apportionment through WRF-Chem simulations and an assessment of emission-reduction measures in western China
Junhua Yang, Shichang Kang, Zhenming Ji, Xintong Chen, Sixiao Yang et al.
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deformation of polycrystalline D2O ice: Its sensitivity to temperature and strain-rate as an analogue for terrestrial ice
Christopher J.L. Wilson, Mark Peternell, Nicholas J.R. Hunter, Vladimir Luzin
Earth and Planetary Science Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modeling Arctic Boundary Layer Cloud Streets at Grey-zone Resolutions
Hui-Wen Lai, F. Zhang, E. E. Clothiaux, D. R. Stauffer, B. J. Gaudet et al.
Advances in Atmospheric Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2397

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=2&selectedTab=2&publicationPageNumber=5&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Emma+Sj%F6berg&encodedEmail=ZW1tYS5zam9iZXJnQGd1LnNl
Utskriftsdatum: 2020-08-05