Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5c, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Invasive earthworms unlock arctic plant nitrogen limitation
G. Blume-Werry, E. J. Krab, J. Olofsson, Maja Sundqvist, M. Vaisanen et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regional-scale polydiapirism predating the Neoarchean Yilgarn Orogeny
Ivan Zibra, Yong-Jun Lu, Frediano Clos, Roberto F. Weinberg, Mark Peternell et al.
Tectonophysics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Boreal-winter surface air temperature responses to large tropical volcanic eruptions in CMIP5 models
Chen Xing, Fei Liu, Bin Wang, Deliang Chen, Jian Liu et al.
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Potential of Sentinel-2 for Crop Production Estimation in a Smallholder Agroforestry Landscape, Burkina Faso
Martin Karlson, Madelene Ostwald, Jules Bayala, Hugues Roméo Bazié, Abraham Sotongo Ouedraogo et al.
Frontiers in Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparative hydrogeology – reference analysis of groundwater dynamics from neighbouring observation wells
Markus Giese, Ezra Haaf, Benedikt Heudorfer, Roland Barthel
Hydrological Sciences Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flood impact on Mainland Southeast Asia between 1985 and 2018 — The role of tropical cyclones
Aifang Chen, Markus Giese, Deliang Chen
Journal of Flood Risk Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kesebolite-(Ce), CeCa2Mn(AsO4) SiO3 (3), a New REE-Bearing Arsenosilicate Mineral from the Kesebol Mine, angstrom mal, Vastra Gotaland, Sweden
D. Holtstam, L. Bindi, A. Karlsson, J. Langhof, Thomas Zack et al.
Minerals, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Greenhouse gas dynamics of a well-drained afforested agricultural peatland
Maria Ernfors, Robert G. Björk, Azad Nousratpour, David Rayner, Per Weslien et al.
Boreal environment research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 79

Namn Titel Telefon E-post
Wallman, Magdalena Doktorand magdalena.wallman@gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Seftigen, Kristina Universitetslektor, biträdande kristina.seftigen@gvc.gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Stevens, Rodney Forskare stevens@gvc.gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se
Shannon, April Shannon Doktorand april.shannon@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Gomes de Lemos, Adriano Postdoktor adriano.lemos@gu.se
Bäcklin, Oskar Doktorand oskar.backlin@gu.se
Lin, Changgui Forskare changgui.lin@gu.se
Curio, Julia Postdoktor julia.curio@gu.se
Bottagisio, Elio Assistent elio.bottagisio@bioenv.gu.se
Lorimer-Olsson, Haldor Assistent haldor.lorimer-olsson@gu.se
Axén, Hanna Assistent hanna.axen@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Andersson, Eugenia Utbildningsadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Zack, Thomas Universitetslektor 031-786 2801 thomas.zack@gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Zhang, Peng Forskare 031-786 2805 peng.zhang@gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se

Visar 1 - 50 av 79

Visar 71 - 80 av 2386

2020

Quantitative landscape reconstruction and erosion history during the past 1,100 years in the Skogaryd Research Catchment, southern Sweden
B. J. Yang, A. B. Nielsen, K. Ljung, Elise Fahlgren, Anne Hormes et al.
Vegetation History and Archaeobotany, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessing non-linearity in European temperature-sensitive tree-ring data
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Peter Thejll, Jesper Björklund, Björn E. Gunnarson, Alma Piermattei et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergent consensuses on Arctic amplification influence on midlatitude severe winter weather
J. Cohen, X. Zhang, J. Francis, T. Jung, R. Kwok et al.
Nature Climate Change, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synergy of orographic drag parameterization and high resolution greatly reduces biases of WRF-simulated precipitation in central Himalaya
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Deliang Chen, Hui Lu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial risk assessment of global change impacts on Swedish seagrass ecosystems
Diana Perry, Linus Hammar, Hans W. Linderholm, Martin Gullström
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pen portraits of Presidents - Sir Basil John Mason, CB, DSc, FRS
Chris K. Folland, J. F. B. Mitchell
Weather, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soil nitrogen cycle unresponsive to decadal long climate change in a Tasmanian grassland
Tobias Rütting, M. J. Hovenden
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

An approximation of inner boundary conditions for wells intersecting highly conductive structures
Markus Giese, Thomas Reimann, Rudolf Liedl, Benoit Dewandel, Jean-Christophe Maréchal et al.
Ground Water, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2386

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=8&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgvc.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001
Utskriftsdatum: 2020-07-04