Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Weakened growth of cropland-N2O emissions in China associated with nationwide policy interventions
Z. Y. Shang, F. Zhou, P. Smith, E. Saikawa, P. Ciais et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Index‐based characterization and quantification of groundwater dynamics
Benedikt Heudorfer, Ezra Haaf, Kerstin Stahl, Roland Barthel
Water Resources Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Economic valuation of hydrogeological information when managing groundwater drawdown
Jonas Sundell, Tommy Norberg, Ezra Haaf, Lars Rosén
Hydrogeology Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A “La Niña-like” state occurring in the second year after large tropical volcanic eruptions during the past 1500 years
Weiyi Sun, Jian Liu, Bin Wang, Deliang Chen, Fei Liu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exposures to temperature beyond threshold disproportionately reduce vegetation growth in the northern hemisphere
Xiuchen Wu, Weichao Guo, Hongyan Liu, Xiaoyan Li, Changhui Peng et al.
National Science Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractionation of Rare Earth Elements in Greisen and Hydrothermal Veins Related to A-Type Magmatism
M. Tillberg, O. M. Maskenskaya, H. Drake, Johan Hogmalm, C. Broman et al.
Geofluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryosphere Services and Human Well-Being
B. Su, C. D. Xiao, Deliang Chen, D. H. Qin, Y. J. Ding
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne, J. Gourrion, J. Deshayes et al.
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Response of Groundwater Storage and Recharge in the Qaidam Basin (Tibetan Plateau) to Climate Variations From 2002 to 2016
S. Bibi, L. Wang, X. P. Li, X. T. Zhang, Deliang Chen
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An approximation of inner boundary conditions for wells intersecting highly conductive structures
Markus Giese, Thomas Reimann, Rudolf Liedl, Benoit Dewandel, Jean-Christophe Maréchal et al.
Ground Water, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Bergström, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.bergstrom@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aurora Doktorand aurora.patchett@gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 2191 - 2200 av 2255

2000

Living (stained) benthic foraminifera and their respons to seasonal hydrographic cucle, primary production in the seasonally hypoxic Havstens Fjord on the Swedish west coast.
Mikael Gustafsson, Kjell Nordberg
Estuarine, Coastal and Shelf Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Decreasing oxygenconcentrations in the Gullmar Fjord, Sweden, as confirmed by benthic foraminifera, and the possible association with NAO.
Kjell Nordberg, Mikael Gustafsson, Anna-Lena Krantz
Journal of Marine Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The use of climate knowledge in urban planning
Ingegärd Eliasson
Landscape and Urban Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

carbon dioxide in polar oceans – coupling to biology and hydrography
Agneta Fransson
Abstracts for the Dissertation Symposium On Chemical Oceanography (DISCO), Hawaii, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2000
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Nocturnal airflow from urban parks-implications for city ventilation
Ingegärd Eliasson, Hillevi Upmanis
Theoretical and Applied Climatology , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of induced fracturing based on a natural fracture system in a dimension stone quarry in the Offerdal Nappe, Sweden
Karl-Johan Loorents, Lennart Björklund, Jimmy Stigh
Bulletin of Engineering Geology and Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prediction of a fracture system from an excavated ditch in the Central Caledonides, Sweden.
Karl-Johan Loorents, Lennart Björklund, Jimmy Stigh
Bulletin of Engineering Geology and Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fission track thermochronology applied to Phaneozoic thermotectonic events in central and southern Sweden.
Charlotte Cederbom, Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg, Jan-Petter Stiberg
Tectonophysics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Refining Rodinia
Sven Åke Larson, Jimmy Stigh
GSA Today, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2000
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2191 - 2200 av 2255

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=220&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2019-10-17