Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Weakened growth of cropland-N2O emissions in China associated with nationwide policy interventions
Z. Y. Shang, F. Zhou, P. Smith, E. Saikawa, P. Ciais et al.
Global Change Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Index‐based characterization and quantification of groundwater dynamics
Benedikt Heudorfer, Ezra Haaf, Kerstin Stahl, Roland Barthel
Water Resources Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Economic valuation of hydrogeological information when managing groundwater drawdown
Jonas Sundell, Tommy Norberg, Ezra Haaf, Lars Rosén
Hydrogeology Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A “La Niña-like” state occurring in the second year after large tropical volcanic eruptions during the past 1500 years
Weiyi Sun, Jian Liu, Bin Wang, Deliang Chen, Fei Liu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exposures to temperature beyond threshold disproportionately reduce vegetation growth in the northern hemisphere
Xiuchen Wu, Weichao Guo, Hongyan Liu, Xiaoyan Li, Changhui Peng et al.
National Science Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fractionation of Rare Earth Elements in Greisen and Hydrothermal Veins Related to A-Type Magmatism
M. Tillberg, O. M. Maskenskaya, H. Drake, Johan Hogmalm, C. Broman et al.
Geofluids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryosphere Services and Human Well-Being
B. Su, C. D. Xiao, Deliang Chen, D. H. Qin, Y. J. Ding
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne, J. Gourrion, J. Deshayes et al.
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Response of Groundwater Storage and Recharge in the Qaidam Basin (Tibetan Plateau) to Climate Variations From 2002 to 2016
S. Bibi, L. Wang, X. P. Li, X. T. Zhang, Deliang Chen
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An approximation of inner boundary conditions for wells intersecting highly conductive structures
Markus Giese, Thomas Reimann, Rudolf Liedl, Benoit Dewandel, Jean-Christophe Maréchal et al.
Ground Water, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Bergström, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.bergstrom@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Patchett, Aurora Doktorand aurora.patchett@gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 2211 - 2220 av 2255

1999

Oceanographic conditions in the deepest parts of the Kattegat revealed through recent benthic foraminifera and hydrography
Kjell Nordberg, Helena Löfstedt
Estuarine, Coastal and Shelf Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Benthic foraminifera and their response to hydrography, periodic hypoxic conditions and primary production in the Koljöfjord on the Swedish west coast.
Mikael Gustafsson, Kjell Nordberg
Journal of Sea Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Winter land breeze in a high latitude complex coastal area
Björn Holmer, Marie Haeger-Eugensson
Physical Geogr., Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urban-rural vapour pressure differences and their role in the development of urban heat islands
Björn Holmer, Ingegärd Eliasson
Int. Journ. Climatol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advection caused by the urban heat island circulation as a regulating factor on the nocturnal urban heat island
Marie Haeger-Eugensson, Björn Holmer
Int. Journ. Climatol., Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Caledonian foreland basin in Scandinavia: constrained by thermal maturation of the Alum Shale. A discussion.
Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg, Charlotte Cederbom, Piret Plink Björklund, Lennart Björklund
GFF, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Caledonian foreland basin in Scandinavia: constrained by thermal maturation of the Alum Shale. Final remarks.
Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg, Charlotte Cederbom, Piret Plink Björklund
GFF, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Caledonian foreland basin in Scandinavia: constrained by thermal maturation of the Alum shale. Final comment.
Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg, Charlotte Cederbom, Lennart Björklund, Piret Plink Björklund et al.
GFF, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of digital elevation data and geological data in studies of morphotectonics and relief - a case study of the sub-Cambrian peneplain in south-western Sweden.
Magnus Johansson, Mats Olvmo, Mats Söderström
Zeitschrift fur Geomorphologie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The glacial impact on an exhumed sub-Mesozoic etchsurface in south-western Sweden.
Mats Olvmo, Karna Lidmar.Bergström, Göran Lindberg
Annals of Glaciology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1999
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2211 - 2220 av 2255

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gvc.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=222&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2019-10-18