Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Metal fluxes during magmatic degassing in the oceanic crust: sulfide mineralisation at ODP site 786B, Izu-Bonin forearc
C. G. C. Patten, I. K. Pitcairn, J. C. Alt, Thomas Zack, Y. Lahaye et al.
Mineralium Deposita, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence for Mesoproterozoic collision, deep burial and rapid exhumation of garbenschiefer in the Namaqua Front, South Africa
Valby van Schijndel, David H. Cornell, Robert Anczkiewicz, Anders Schersten
Geoscience Frontiers, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rising future tropical cyclone-induced extreme winds in the Mekong River Basin
Aifang Chen, Kerry A. Emanuel, Deliang Chen, Changgui Lin, Fuqing Zhang
Science Bulletin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global diversity and geography of planktonic marine fungi
Brandon Hassett, Tobias Vonnahme, Xuefeng Peng, Gareth Jones, Céline Heuzé
Botanica Marina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CH4 uptake along a successional gradient in temperate alpine soils
Cole Brachmann, G Hernandez-Ramirez, D Hik
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global plant trait relationships extend to the climatic extremes of the tundra biome
H. J.D. Thomas, Anne Bjorkman, I. H. Myers-Smith, S. C. Elmendorf, J. Kattge et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ensemble standardization constraints on the influence of the tree growth trends in dendroclimatology
F. Shi, B. Yang, Hans W. Linderholm, Kristina Seftigen, F. M. Yang et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 81

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
Brännström, Camilla Administrativ chef, inst 031-786 3747 camilla.brannstrom@gu.se
Bäcklin, Oskar Doktorand oskar.backlin@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Aifang Forskningsassistent aifang.chen@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gomes de Lemos, Adriano Postdoktor adriano.lemos@gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lin, Changgui Forskare changgui.lin@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Lundberg, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.lundberg@gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se

Visar 1 - 50 av 81

Visar 31 - 40 av 2346

2020

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synergy of orographic drag parameterization and high resolution greatly reduces biases of WRF-simulated precipitation in central Himalaya
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Deliang Chen, Hui Lu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A hybrid method for PM2.5 source apportionment through WRF-Chem simulations and an assessment of emission-reduction measures in western China
Junhua Yang, Shichang Kang, Zhenming Ji, Xintong Chen, Sixiao Yang et al.
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial risk assessment of global change impacts on Swedish seagrass ecosystems
Diana Perry, Linus Hammar, Hans W. Linderholm, Martin Gullström
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pen portraits of Presidents - Sir Basil John Mason, CB, DSc, FRS
Chris K. Folland, J. F. B. Mitchell
Weather, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Soil nitrogen cycle unresponsive to decadal long climate change in a Tasmanian grassland
Tobias Rütting, M. J. Hovenden
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why the Platåbergen district, SW Sweden is an aspiring UNESCO Global Geopark
Anna Bergengren, Sven Åke Larson, Eva-Lena Tullborg
NGF Abstracts and Proceedings no.1., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

2019

Reviews and syntheses: Greenhouse gas exchange data from drained organic forest soils-A review of current approaches and recommendations for future research
Jyrki Jauhiainen, Jukka Alm, Brynhildur Bjarnadottir, Ingeborg Callesen, Jesper R. Christiansen et al.
Biogeosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2346

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?