Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

THERMAL MAPPING IN FLAT LOWLANDS AND UNDULATING UPLANDS - A COMPARISON OF RESULTS
L. Sidlauskaite, Jörgen Bogren
Baltic Journal of Road and Bridge Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Traditional plant functional groups explain variation in economic but not size-related traits across the tundra biome
H. J.D. Thomas, I. H. Myers-Smith, Anne Bjorkman, S. C. Elmendorf, D. Blok et al.
Global Ecology and Biogeography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental evidence of the long-term effects of reindeer on Arctic vegetation greenness and species richness at a larger landscape scale
Maja K. Sundqvist, Jon Moen, Robert G. Björk, Tage Vowles, Minna Maarit Kytöviita et al.
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Northern Hemisphere Land Monsoon Precipitation Increased by the Green Sahara During Middle Holocene
W. Y. Sun, B. Wang, Q. Zhang, F. S. R. Pausata, Deliang Chen et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Development and Evaluation of an Ensemble-Based Data Assimilation System for Regional Reanalysis Over the Tibetan Plateau and Surrounding Regions
J. He, F. Q. Zhang, X. C. Chen, X. H. Bao, Deliang Chen et al.
Journal of Advances in Modeling Earth Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INTRODUCTION
DS Arndt, J Blunden, RJH Dunn, DM Stanitski, N Gobron et al.
Bulletin of the American Meteorological Society, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Metal fluxes during magmatic degassing in the oceanic crust: sulfide mineralisation at ODP site 786B, Izu-Bonin forearc
C. G. C. Patten, I. K. Pitcairn, J. C. Alt, Thomas Zack, Y. Lahaye et al.
Mineralium Deposita, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 77

Namn Titel Telefon E-post
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Björkman, Mats Forskare 031-786 2874 mats.bjorkman@gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Haeger-Eugensson, Marie Universitetslektor, adjungerad 031-786 2854 marie.haeger-eugensson@gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Konrad.schmolke, Matthias Universitetslektor 031-786 2864 matthias.konrad.schmolke@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Lundberg, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.lundberg@gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Norwood, Zack Forskare 031-786 4763 zack.norwood@gu.se
Nygren, Michelle Doktorand 031-786 2855 michelle.nygren@gvc.gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se

Visar 1 - 50 av 77

Visar 71 - 80 av 2265

2019

Air and wet bulb temperature lapse rates and their impact on snowmaking in a Pyrenean ski resort
J. I. Lopez-Moreno, F. Navarro-Serrano, Cesar Azorin-Molina, P. Sanchez-Navarrete, E. Alonso-Gonzalez et al.
Theoretical and Applied Climatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Linking Atmospheric Pollution to Cryospheric Change in the Third Pole Region: Current Progresses and Future Prospects
Shichang Kang, Qianggong Zhang, Yun Qian, Zhenming Ji, Chaoliu Li et al.
National Science Review, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Contrasting nitrogen fluxes in African tropical forests of the Congo Basin
Hans Verbeeck, Tobias Rütting, Matti Barthel, Basile Bazirake Mujinya, Fernando Bamba et al.
Ecological Monographs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk Mapping of Groundwater-Drawdown-Induced Land Subsidence in Heterogeneous Soils on Large Areas
Jonas Sundell, Ezra Haaf, Tommy Norberg, Claes Alén, Mats Karlsson et al.
Risk Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moisture source changes contributed to different precipitation changes over the northern and southern Tibetan Plateau
Chi Zhang, Qiuhong Tang, Deliang Chen, Ruud J. Van Der Ent, Xingcai Liu et al.
Journal of Hydrometeorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Formation of a Dry-Belt in the North Side of Central Himalaya Mountains
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Binbin Wang, Deliang Chen et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Impact of near-surface wind speed variability on wind erosion in the eastern agro-pastoral transitional zone of Northern China, 1982–2016
Gangfeng Zhang, Cesar Azorin-Molina, Peijun Shi, Degen Lin, Jose A. Guijarro et al.
Agricultural and Forest Meteorology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comprehensive risk assessment of groundwater drawdown induced subsidence
Jonas Sundell, Ezra Haaf, Johannes Tornborg, Lars Rosén
Stochastic Environmental Research and Risk Assessment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2265

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?