Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Traditional plant functional groups explain variation in economic but not size-related traits across the tundra biome
H. J.D. Thomas, I. H. Myers-Smith, Anne Bjorkman, S. C. Elmendorf, D. Blok et al.
Global Ecology and Biogeography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental evidence of the long-term effects of reindeer on Arctic vegetation greenness and species richness at a larger landscape scale
Maja K. Sundqvist, Jon Moen, Robert G. Björk, Tage Vowles, Minna Maarit Kytöviita et al.
Journal of Ecology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Northern Hemisphere Land Monsoon Precipitation Increased by the Green Sahara During Middle Holocene
W. Y. Sun, B. Wang, Q. Zhang, F. S. R. Pausata, Deliang Chen et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Weddell Sea Polynya
Céline Heuzé, G. Garric, T. Lavergne
Journal of Operational Oceanography. Copernicus Marine Service Ocean State Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Development and Evaluation of an Ensemble-Based Data Assimilation System for Regional Reanalysis Over the Tibetan Plateau and Surrounding Regions
J. He, F. Q. Zhang, X. C. Chen, X. H. Bao, Deliang Chen et al.
Journal of Advances in Modeling Earth Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INTRODUCTION
DS Arndt, J Blunden, RJH Dunn, DM Stanitski, N Gobron et al.
Bulletin of the American Meteorological Society, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Metal fluxes during magmatic degassing in the oceanic crust: sulfide mineralisation at ODP site 786B, Izu-Bonin forearc
C. G. C. Patten, I. K. Pitcairn, J. C. Alt, Thomas Zack, Y. Lahaye et al.
Mineralium Deposita, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global diversity and geography of planktonic marine fungi
Brandon Hassett, Tobias Vonnahme, Xuefeng Peng, Gareth Jones, Céline Heuzé
Botanica Marina, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 77

Namn Titel Telefon E-post
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Walther, Alexander Forskningsingenjör 1.e 031-786 2867 alex@gvc.gu.se
Johnsson, Andreas Forskarassistent 031-786 2943 andreasj@gvc.gu.se
Wahlström Idegård, Annika Ekonom 031-786 5305 annika.wahlstrom-idegard@gu.se
Shannon, April Doktorand april.shannon@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Liljebladh, Bengt Forskningsingenjör 1.e 031-786 2862 beli@gvc.gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Rayner, David Forskare 031-786 4849 david.rayner@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Linderholm, Hans Professor 031-786 2887 hansl@gvc.gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lundberg, Isabell Utbildningshandläggare 031-786 5722 isabell.lundberg@gu.se
Heyman, Jakob Universitetslektor 031-786 3130 jakob.heyman@gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Hogmalm, Johan Forskningsingenjör 1.e, Viceprefekt 031-786 2949 johanh@gvc.gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Falk, Katrin Personalhandläggare 031-786 6608 katrin.falk@gu.se
Fang, Keyan Forskare keyan.fang@gu.se
Seftigen, Kristina Forskare kristina.seftigen@gvc.gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Malmberg Wahle, Li Studieadministratör 031-786 4711 li.malmberg@gu.se
Rasmusson, Lina Forskarassistent 031-786 2865 lina.rasmusson@gu.se
Rasmusson, Lina Forskarassistent lina.rasmusson@gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Wallman, Magdalena Doktorand 031-786 3572 magdalena.wallman@gu.se
Andersson, Maria Ekonom 031-786 5305 maria.andersson.9@gu.se

Visar 1 - 50 av 77

Visar 51 - 60 av 2264

2019

A high-resolution spatial assessment of the impacts of drought variability on vegetation activity in Spain from 1981 to 2015
S. M. Vicente-Serrano, Cesar Azorin-Molina, M. Pena-Gallardo, M. Tomas-Burguera, F. Dominguez-Castro et al.
Natural Hazards and Earth System Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Summer Temperature over the Tibetan Plateau Modulated by Atlantic Multidecadal Variability
C. M. Shi, C. Sun, G. C. Wu, X. C. Wu, Deliang Chen et al.
Journal of Climate, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anthropogenic Aerosols Cause Recent Pronounced Weakening of Asian Summer Monsoon Relative to Last Four Centuries
Y. Liu, W. J. Cai, C. F. Sun, H. M. Song, K. M. Cobb et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Distinguishing high- From lowerature platinum nuggets through their trace-element pattern
A. R. Cabral, Thomas Zack, S. König, B. Eickmann, R. Kwitko-Ribeiro et al.
Economic Geology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Re-Evaluating the Age of Deep Biosphere Fossils in the Lockne Impact Structure
Mikael Tillberg, M. Ivarsson, H. Drake, M. J. Whitehouse, E. Kooijman et al.
Geosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Atlantic inflow across the Greenland-Scotland ridge in global climate models (CMIP5)
Céline Heuzé, Marius Årthun
Elementa Science of the Anthropocene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatio-temporal variability of fog-water collection in the eastern Iberian Peninsula: 2003–2012
M. J. Estrela, D. Corell, J. A. Valiente, Cesar Azorin-Molina, Deliang Chen
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tropical cyclone rainfall in the Mekong River Basin for 1983–2016
Aifang Chen, Deliang Chen, C-H Ho, Cesar Azorin-Molina
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evolution of nitrogen cycling in regrowing Amazonian rainforest
Viviane Figueiredo, Alex Enrich-Prast, Tobias Rütting
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urban tree planting to maintain outdoor thermal comfort under climate change: The case of Vancouver's local climate zones
M. Aminipouri, D.P. Rayner, Fredrik Lindberg, Sofia Thorsson, A. J. Knudby et al.
Building and Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 2264

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?