Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för geovetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för geovetenskaper
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.gvc.gu.se
Epost: gvc@gvc.gu.se

Prefekt: Roland Barthel

Om enheten

Institutionen för geovetenskaper är belägen i Geovetarcentrum vid Wavrinskys plats. Institutionen har cirka 300 studenter och ett 50-tal lärare, och bedriver forskning inom temaområdena klimat samt geologiska resurser och risker.

Våra forskningspublikationer finns dels längre ner på den här sidan, och dels under fliken Publikationer.

Senaste publikationer

Assessing non-linearity in European temperature-sensitive tree-ring data
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Peter Thejll, Jesper Björklund, Björn E. Gunnarson, Alma Piermattei et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dendroclimatic potential of dendroanatomy in temperature-sensitive Pinus sylvestris
Jesper Björklund, Kristina Seftigen, Patrick Fonti, Daniel Nievergelt, Georg von Arx
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergent consensuses on Arctic amplification influence on midlatitude severe winter weather
J. Cohen, X. Zhang, J. Francis, T. Jung, R. Kwok et al.
Nature Climate Change, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Ranking of tree-ring based hydroclimate reconstructions of the past millennium
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Alma Piermattei, Andrea Seim, Paul J. Krusic, Ulf Büntgen et al.
Quaternary Science Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synergy of orographic drag parameterization and high resolution greatly reduces biases of WRF-simulated precipitation in central Himalaya
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Deliang Chen, Hui Lu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A hybrid method for PM2.5 source apportionment through WRF-Chem simulations and an assessment of emission-reduction measures in western China
Junhua Yang, Shichang Kang, Zhenming Ji, Xintong Chen, Sixiao Yang et al.
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CH4 uptake along a successional gradient in temperate alpine soils
Cole Brachmann, G Hernandez-Ramirez, D Hik
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 78

Namn Titel Telefon E-post
Ou, Tinghai Forskningsingenjör 1.e tinghai.ou@gu.se
Seftigen, Kristina Forskare kristina.seftigen@gvc.gu.se
Minola, Lorenzo Doktorand lorenzo.minola@gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Konarska, Janina Forskarassistent janina.konarska@gu.se
Olsson, Sven Universitetslektor, adjungerad sven.olsson@gu.se
Stevens, Rodney Forskare stevens@gvc.gu.se
Kukulies, Julia Doktorand julia.kukulies@gu.se
Fransson, Åsa Forskare asa.fransson@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Lai, Hui-Wen Doktorand hui-wen.lai@gu.se
Patchett, Aura Doktorand aurora.patchett@gu.se
Shannon, April Shannon Doktorand april.shannon@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Karam, Salar Doktorand salar.karam@gu.se
Brachmann, Cole Doktorand cole.brachmann@gu.se
Deng, Kaiqiang Postdoktor kaiqiang.deng@gu.se
Sundqvist, Maja Gästforskare maja.sundqvist@gu.se
Gomes de Lemos, Adriano Postdoktor adriano.lemos@gu.se
Bäcklin, Oskar Doktorand oskar.backlin@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Andersson, Eugenia Studieadministratör 031-786 1951 eugenia@gvc.gu.se
Barthel, Roland Professor, Prefekt 031-786 1953 roland.barthel@gu.se
Kasimir, Åsa Forskare 031-786 1960 asa.kasimir@gu.se
Olvmo, Mats Universitetslektor 031-786 1963 matso@gvc.gu.se
Bogren, Jörgen Universitetslektor 031-786 1964 jorgen@gvc.gu.se
Gustavsson, Torbjörn Universitetslektor 031-786 1964 torbjorn@gvc.gu.se
Heuzé, Céline Universitetslektor, biträdande 031-786 2204 celine.heuze@gu.se
Lindberg, Fredrik Forskare 031-786 2606 fredrikl@gvc.gu.se
Klemedtsson, Leif Professor 031-786 2632 leif.klemedtsson@gvc.gu.se
Palm, Monica Ekonomiadministratör 031-786 2800 monica@gvc.gu.se
Zack, Thomas Universitetslektor 031-786 2801 thomas.zack@gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Reese, Heather Universitetslektor, Fjärranalys, GIS 031-786 2803 heather.reese@gu.se
Giese, Markus Forskare 031-786 2804 markus.giese@gvc.gu.se
Zhang, Peng Forskare 031-786 2805 peng.zhang@gu.se
Johnson, Mark Universitetslektor 031-786 2808 mark@gvc.gu.se
Haaf, Ezra Doktorand 031-786 2812 ezra.haaf@gu.se
Nilsson, Conny Ekonom 031-786 2814 conny.nilsson@gu.se
Allbrand, David Tekniker 031-786 2817 david.allbrand@bioenv.gu.se
Sturkell, Erik Professor 031-786 2820 erik.sturkell@gvc.gu.se
Björk, Robert Universitetslektor 031-786 2835 robert.bjork@gu.se
Zack, Emily Whitehurst Studievägledare, Geografi & Geovetenskap Studievägledning Stöd tilInternationell studenter Labb ... 031-786 2838 emily.whitehurst.zack@gu.se

Visar 1 - 50 av 78

Visar 1 - 10 av 2332

2020

Assessing non-linearity in European temperature-sensitive tree-ring data
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Peter Thejll, Jesper Björklund, Björn E. Gunnarson, Alma Piermattei et al.
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dendroclimatic potential of dendroanatomy in temperature-sensitive Pinus sylvestris
Jesper Björklund, Kristina Seftigen, Patrick Fonti, Daniel Nievergelt, Georg von Arx
Dendrochronologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divergent consensuses on Arctic amplification influence on midlatitude severe winter weather
J. Cohen, X. Zhang, J. Francis, T. Jung, R. Kwok et al.
Nature Climate Change, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Ranking of tree-ring based hydroclimate reconstructions of the past millennium
Fredrik Charpentier Ljungqvist, Alma Piermattei, Andrea Seim, Paul J. Krusic, Ulf Büntgen et al.
Quaternary Science Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Profiling collapsing half-marathon runners- Emerging risk factors: Results from Gothenburg half marathon.
Amir Khorram-Manesh, Therese Löf, Mats Börjesson, Finn Nilson, Sofia Thorsson et al.
Sports (Basel), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synergy of orographic drag parameterization and high resolution greatly reduces biases of WRF-simulated precipitation in central Himalaya
Yan Wang, Kun Yang, Xu Zhou, Deliang Chen, Hui Lu et al.
Climate Dynamics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vegetation greening in Spain detected from long term data (1981-2015)
S. M. Vicente-Serrano, N. Martin-Hernandez, F. Reig, Cesar Azorin-Molina, J. Zabalza et al.
International Journal of Remote Sensing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A hybrid method for PM2.5 source apportionment through WRF-Chem simulations and an assessment of emission-reduction measures in western China
Junhua Yang, Shichang Kang, Zhenming Ji, Xintong Chen, Sixiao Yang et al.
Atmospheric Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CH4 uptake along a successional gradient in temperate alpine soils
Cole Brachmann, G Hernandez-Ramirez, D Hik
Biogeochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2332

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2017-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?